Czemu Wąwóz Papieski zawdzięcza swoją nazwę?
Choć Kluszkowce to niewielka wieś w Małopolsce, obfituje w atrakcje dla turystów. Na wielbicieli pieszych wędrówek czeka tu między innymi Wąwóz Papieski. Czemu zawdzięcza on swoją nazwę i dlaczego warto go odwiedzić? Dowiesz się tego z poniższego wpisu.
Pamiętna msza
Wąwóz Papieski zawdzięcza swoją nazwę papieżowi Janowi Pawłowi II. Jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła odprawił tu mszę 9 lipca 1978 roku z okazji dnia Ruchu Światło-Życie. Członkowie ruchu po raz pierwszy odśpiewali wówczas piosenkę „Zwiastunom z gór”, na co Karol Wojtyła odpowiedział „Ilekroć będziecie śpiewać tę piosenkę, zawołajcie mnie, a ja wam pomogę”. W październiku tego samego roku został wybrany na papieża.
8 czerwca 1979 w trakcie spotkania z Janem Pawłem II młodzież ponownie odśpiewała piosenkę „Zwiastunom z Gór”. Papież bardzo się wzruszył i odpowiedział „Chcę wam przypomnieć, żeśmy to ostatni raz razem zaśpiewali… powiem wam nawet, gdzie to było – to było na takiej skarpie za Kluszkowcami, początkiem lipca”.
Atrakcje ścieżki edukacyjnej Wąwóz Papieski
Ścieżka edukacyjna Wąwóz Papieski biegnie trasą wyrobiska starego kamieniołomu. Szlak rozpoczyna się nieopodal wyciągu narciarskiego naszego ośrodka, gdzie można skorzystać z wjazdu wyciągiem krzesełkowym. Przejście ścieżki zajmuje około pół godziny w jedną stronę. Warto przygotować się na nieco trudniejsze podejścia po skałach i przejście po błotnistym dnie. Zaleca się ostrożność w deszczowe dni.
Trasa ścieżki edukacyjnej Wąwóz Papieski obfituje w atrakcje turystyczne Kluszkowiec. Po drodze można zobaczyć skały wulkaniczne, z których zbudowana jest góra Wdżar i które były wydobywane w kamieniołomie, punkt anomalii magnetycznych oraz zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr. O pamiętnej mszy, od której ścieżka wzięła swoją nazwę, przypominają ołtarz oraz krzyż z kamieniem z kamieniołomu, w którym w czasach II wojny światowej pracował późniejszy papież.