Oszczędnie na stoku, czyli korzyści z zakupu karnetów narciarskich
Wybierając się na narty, trzeba liczyć się z tym, że poniesie się niemałe koszty. Istotną część całego wyjazdu pochłoną ceny biletów na wyciągi. Tego kosztu nie da się uniknąć ani znacznie zminimalizować za pomocą wybrania lepszej oferty, gdyż z reguły w danym miejscu ilość wyciągów jest ograniczona a ceny podobne. Można jednak rzetelnie przeanalizować czas, jaki spędzi się na wyciągach, a także ilość dni pobytu.
Może okazać się, że w niektórych przypadkach bardziej opłaca się kupić karnet narciarski długoterminowy, niż kupować codziennie bilet na jeden dzień, lub wręcz bilety kilkugodzinne. Zazwyczaj kupowanie karnetów krótkookresowych jest najmniej opłacalne.
Kiedy opłaca się kupić karnet narciarski?
Kupienie karnetu narciarskiego nie zawsze będzie korzystne. Wszystko zależy od tego, jak długi jest wyjazd oraz ile czasu planuje się spędzić na stoku. Przeważnie, jeśli wyjazd trwa przynajmniej tydzień, warto już kupić karnet, a oszczędność może wtedy sięgnąć co najmniej od dziesięciu do dwudziestu procent. W niektórych ośrodkach opłacalność karnetów na kilka dni zaczyna się już od biletów dwudniowych lub trzydniowych. Najbardziej z takiego manewru skorzystają osoby, które na stoku spędzają większą część dnia, a nie tylko dwie lub trzy godziny. Podczas przeglądania cenników, warto też zwrócić uwagę na szczególne rodzaje biletów, które obowiązują w konkretnych godzinach. Czasem są one nawet o kilkadziesiąt procent tańsze, niż karnety „open”, a jeśli dana osoba ma zamiar przez cały okres pobytu korzystać z wyciągu tylko w takich godzinach, to nie ma sensu kupować karnetu całodniowego.
Ciekawą opcją jest także zakup karnetów grupowych. Są one dostępne praktycznie we wszystkich ośrodkach narciarskich i pozwalają na zaoszczędzenie kolejnych pieniędzy. Niekiedy zniżki na karnety grupowe mogą sięgać nawet trzydziestu procent, zwłaszcza jeśli dotyczy to karnetów tygodniowych lub dwutygodniowych.